Störst effekt har antipriset haft på de 10 produkter som röstats fram som ”vinnare” av utmärkelsen. När vi följt upp vad som har hänt med produkterna åren efter respektive utnämning så har hälften av vinnarna ändrats så att Äkta vara bedömde att de inte längre var bluffiga eller så har de slutat säljas. Ytterligare fyra av produkterna har ändrats så att de åtminstone har blivit mindre bluffiga. I 90 procent av fallen har företagen alltså vidtagit någon form av åtgärd.

– Det här visar att konsumenternas röst och antipriset Årets matbluff spelar en viktig roll för ärligare mat och dryck i butikerna. Det är viktigt att vi konsumenter sätter ner foten när företagen går över gränsen, säger Äkta varas verksamhetsledare Björn Bernhardson.

Endast i ett fall har tillverkaren inte gjort någonting. Det gäller Eriks Bearnaise tryffel som är lika bluffig nu som när den röstades fram till Årets matbluff 2016. Se vad som har hänt med alla tidigare vinnare i tabellen nedan.

Men det är inte bara vinnarna som har gjort ändringar. Årets matbluff har också haft stor påverkan på de övriga 42 finalisterna, alltså de som inte har ”vunnit” själva utmärkelse men som har presenterats i omröstningarna.

Av dessa är det en klar majoritet, 69 procent, som har vidtagit åtminstone någon åtgärd, varav 26 procent har vidtagit åtgärder som Äkta vara bedömer vara tillräckliga för att konsumenten ska vara nöjd.

FAKTA: Det hände med de tio ”vinnarna”:
Fem har ändrats så att bluffen har försvunnit eller har slutat säljas:

  • Coop Kalvfond (bytte kyckling mot mer kalv)
  • Arla Ekologisk mjölk (tog bort klimatmärkningen, som även fälldes i domstol)
  • Pop Bakery Smördeg (bytte till smör)
  • Lätta Original (minskade och tog sedan helt bort palmoljan)
  • Valio Kefir (slutade sälja produkten)

Fyra har justerats så att de åtminstone har blivit mindre bluffiga:

  • GB Glace Big pack vanilj (förtydligade att det är ett nytt recept)
  • Alpro Cuisine Soya vispbar (tonade ner sojan i märkningen)
  • Polarica Wild Food Kronhjortskav (bytte varumärke och gjorde om designen)
  • Alvestaglass & Järnaglass (har flyttat en del av produktionen till Jämtland, vilket enligt företaget beslutades redan innan produkterna uppmärksammades i Årets matbluff)

En produkt har inte ändrats alls och är fortfarande lika bluffig:

  • Eriks Bearnaise tryffel

Mer information om samtliga finalister och vad som har hänt med dem har vi samlat här >>

Annons